Eurokonferencia 2018 – postrehy žiakov

Johana Divišová

  1. Čím bola pre vás eurokonferencia prínosná, čo vám dala účasť na nej?

Myslím, že konferencia bola úžasná a všetci sme si ju veľmi užili. Škoda, že trvala tak krátko. Lebo na takú tému, akú sme preberali – „Inovácie v školstve“ treba viac času na hlbšie zamyslenie sa. A prácu, aby výsledok nakoniec bol viac realistický a nie povrchný a neuskutočniteľný v reálnom živote. Táto konferencia mi určíte priniesla veľa nových skúseností. Začala by som najskôr prácou v skupine, kde sme sa naučili vďaka brainstormingom počúvať jeden druhého a postupne sa dopracovať k výsledku. S týmto som mala často veľký problém. Niekedy mi práca v skupinách vadí, lebo som človek, ktorý si rád presadzuje svoje názory ako tie najlepšie/najdôležitejšie a druhých nepočúva. A toto bola skvelá príležitosť, ako sa naučiť byť viac trpezlivejší, otvorenejší novým návrhom, aj keď moji kolegovia navrhovali myšlienky, s ktorými by som nie vždy súhlasila.

Po druhé by som spomenula môj výstup vo Valónskom parlamente, kde som pred všetkými, aj s Mišom Muškom, čítala chartu. Osobne mám veľký problém so stresom a trémou, a každé takéto verejné vystupovanie ma posúva vpred a tým sa môj strach pred veľkými masami znižuje. Taktiež táto konferencia mi dala nový pohľad na nové kultúry, ktoré sú nám celkom vzdialené (na začiatku mi bolo  celkom nepríjemné, že sa Belgičania pri každom stretnutí/pozdravení bozkávajú na líce. Ale postupne som si na to zvykla). Taktiež sa aj moja biedna francúzština rozšírila o pár užitočných fráz 😉 (som zo španielskej sekcie). Zabudla som ešte na jeden hlavný bod, že konferencia nám priniesla tiež pohľad na školstvo iných krajín a mohli sme si uvedomiť, že sme si dosť odlišní vo veľa názoroch. A pritom sme zhodnocovali chyby edukácie aby sme spoločne našli prípadne riešenia.

  1. Čo sa vám najviac páčilo?

V skratke, najviac sa mi páčilo, ako perfektne mali všetko zorganizované a program bol tiež super. Prostredie bolo nádherné. Aj rodina, u ktorej som bývala,  bola veľmi milá a veľmi si ma obľúbili (už plánujú prísť sem na Slovensko J). Práca v skupinách bola produktívna a  líderka našej skupiny bola neskutočne plná energie a poháňala nás vpred. Som vďačná za brainstormingy, ktoré nám ukázali, ako sa správne  ponoriť do problematiky. A preto si myslím, že nám boli veľkou inšpiráciou, ako spraviť teambuilding (ak by sme mali nejaký zorganizovať). Veľmi sa mi páčila aj „Black&Light party“ – neopísateľná a  originálna. Každý, študenti či učitelia, boli osvetielkovaní J. Nakoniec vďaka ZaMUNu, HOPE klubu alebo mobilitám, sme sa s veľa ľuďmi poznali už  predtým .J

  1. Čo si myslíte, že vaša účasť na nej prinesie škole?

Našej škole to iste prinesie veľmi dobre meno medzi ostatnými zahraničnými partnermi, lebo si myslím, že sme odviedli skvelú prácu a nenechali sme sa zahanbiť. Aj naši žiaci môžu vidieť, že nie sme škola, ktorá nič nerobí, ale aktívne sa zapája do projektov. (škoda len, že to veľa ľudí ani len netuší). Myslím si, že našej škole to prinesie veľa úžitku, lebo pán riaditeľ a pani učiteľky , ktoré sa konferencie zúčastnili, majú tiež skvelé nápady, ako by sa naša škola mala ďalej uberať (škoda len, že sme obmedzovaní neefektívnou vládou, ktorej je budúcnosť školstva ľahostajná). Tým som chcela povedať , že môžu byť príkladom aj ostatným učiteľom, ako aj ja s Tomášom môžeme byť príkladom iným žiakom, že nám situácia na Slovensku a v školstve nie je ľahostajná a že sme sa ju snažili riešiť. Tým by sme chceli povzbudiť aj ostatných, aby sa nebáli vyjadriť svoj názor. A podobne chceme povzbudiť ostatných, aby boli aktívni, aby sa raz mohli zúčastniť takýchto konferencií 😉

 

Tomáš Kučera

Myslím, že by som mal začať slovným spojením. Úžasná skúsenosť. VIP konferencia v Namur bola jedna z najlepších skúseností, aké som zažil, a nepochybujem, že ja a Johana si ju budeme ešte dlho pamätať.Pre tých z vás, ktorí nevedia, o čom hovorím, ide o európsky projekt, ktorý chce zlepšiť svet počúvaním študentov.

Tohtoročnou témou sa stalo vzdelávanie a jeho inovácia. Študenti z rôznych štátov európskeho kontinentu sa na 3 krátke dni spojili s cieľom dosiahnuť zmenu a vytvoriť tzv. „Školu zajtrajška“. Títo študenti sa rozdelili do siedmich tímov, v ktorých sa snažili navrhnúť zmeny s potenciálom pomôcť na ich školách a posunúť ich k lepšiemu.

Aj keď naším hlavným cieľom bolo vymýšľať a inovovať, ja sám som sa toho dosť naučil. Nikdy som nebol práve spoločenský typ. Kolektívnym prácam som sa vyhýbal a projekty som najradšej robil sám. Napriek tomu som sa na konferencii priučil komunikácii, spolupráci a rešpektovaniu názorov ostatných. K tomu mi veľmi pomohli ostatní členovia môjho tímu. Vždy priateľskí, otvorení novým nápadom a na svoj vek prekvapivo profesionálni.

Celý náš pobyt sa niesol v znamení aktivít a mojou najobľúbenejšou bola rozlúčková párty v štýle Black&Light, ktorú si všetci skvelo užili. Ako som už spomínal, tak nebolo všetko len o zábave a výletoch, ale o tom pokúsiť sa niečo zmeniť. Na konci celej konferencie všetky skupiny odprezentovali svoje nápady 50-tim učiteľom a riaditeľom s nádejou, že by ich mohli poučiť a nasmerovať na správnu cestu.

Podobnú skúsenosť by som rád odporučil všetkým ambicióznym študentom a taktiež aj všetkým školám. Pomôžte zmeniť svet.

Pridaj komentár