WE ARE EUROPE(ANS) – VIC a EUROPROJEKT v Luxembursku 

V nedeľu 22.10.2022 sa naša delegácia v zložení Laura Helena Poliaková V.G, Miriam Kubáňová V.G, Tamara Tereza Grenčíková IV.F a Branislav Ondoš V.G vybrali v rámci Erasmus+ projektu European Youth V.I.C. – Values, Identity, Culture na konferenciu do luxemburského mesta Esch-sur-Alzette. Slovenskú delegáciu ešte doplnili pani profesorky Mgr. Ivana Horecká a Mgr. Lucia Hrúzová, pričom na 2 dni dorazila aj naša pani riaditeľka Mgr. Janka Mládenková, ktorá je zároveň vo vedení siete 19 škôl Europrojekt 

Potom, čo sme prezentovali náš krátky doku film o vnímaní EÚ tromi generáciami, zúčastnili sme sa viacerých workshopov zameraných na Európsku Úniu. Diskutovali sme o vzniku Európskej Únie, k čomu bola vytvorená aj vernisáž v priestoroch partnerskej školy Lycée Hubert Clément, jej hodnotách, cieľoch, otázke, ako popularizovať Európsku Úniu medzi mladými ľuďmi a zvýšiť tak účasť na voľbách, ale aj o súčasných pomeroch v zapojených krajinách (Dánsko, Grécko, Holandsko, Luxembursko, Rakúsko a Slovensko) a víziách do budúcnosti. Počas programu sme navštívili Schengen a Luxemburg, obdivovali spojenie starého mesta a modernej architektúry, videli kúsky berlínskeho múru či monument, na ktorom má každá krajina schengenského priestoru svoju hviezdičku s  výjavmi typickými pre danú kultúru. 

Súčasťou aktivít v Luxembursku bola od 26.-28.10. aj výročná konferencia siete škôl Europroject – Education Without Frontiers, ktorej sme členom od roku 2009. K delegáciám šiestich projektových škôl sa pripojilo v uvedené dni ďalších jedenásť (www.europrojectnet.eu). Učitelia a riaditelia dohadovali možnosti ďalšej spolupráce  – projektov, výmen skupín žiakov, individuálnych mobilít, hosťovanie a stáže učiteľov, atď. Prezentovali sa aj projekty úspešnej spolupráce medzi školami, zdieľali príklady dobrej praxe. 

V stredu 26.10.2022 nás poctili svojou návštevou na ceremoniáli aj samotní Veľkovojvoda Henrich I. Luxemburský s manželkou Veľkovojvodkyňou, pričom sa s nimi vybraní študenti a profesori rozprávali o Modelových zasadnutiach OSN, vojne na Ukrajine, či o  predchádzajúcej VIC konferencii vo Viedni. Pre celú školu to bola výnimočná udalosť, vzhľadom k tomu, že naposledy navštívil Veľkovojvoda školu pred vyše 60-timi rokmi. 

V druhej časti konferencie sme sa venovali kreatívnym workshopom: Graffiti, Poetry Slam, Tanec, Hip-Hop a improvizované divadlo, ktorých náplňou bolo kreatívnou formou prezentovať hodnoty Európskej Únie, s tým, že každý workshop mal pridelené jedno alebo dve heslá. My sme pracovali na graffiti s heslami ľudské práva/dôstojnosť. Celá konferencia vyvrcholila v piatok záverečným ceremoniálom, na ktorom sa prezentovali diela z každého workshopu, a potom bola už len rozlúčková párty, kde sa stretli všetci zapojení učitelia, študenti a rodičia z hostiteľských rodín. 

Na záver môžeme povedať, že sme si tento intenzívny týždeň veľmi užili, videli časť Luxemburska, spoznali novú kultúru a výsledky z workshopov môžeme teraz prezentovať ostatným žiakom v našej škole. 

 

V.I.C. tím 

Pridaj komentár