Toľko hrobov a tak málo pozostalých 

Osudy žilinských Židov 

Dňa 23.3.2022 sme sa zúčastnili na prednáške o žilinských Židoch a ich osudoch počas 2.svetovej vojny, konanej pri príležitosti 80. výročia začatia deportácie Židov zo Slovenska Táto udalosť sa smutne spája práve zo Žilinou keďže transporty odchádzali zo Záriečia. Triedu IV.G s Mgr. Ivanou Horeckou a Mgr. Martinou Díriovou privítali krátkym predslovom historik Ivan Kamenec a predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline Pavol Frankl, s ktorými sme sa presunuli na židovský cintorín, rozprestierajúci sa rozprestiera na západnej strane mesta na Jesenského ulici. Tam nám Ing. Pavel Frankl, ktorý napísal spolu so svojím bratom Petrom Franklom knihu Židia v Žiline (2009), predstavil židovské zvyky a oboznámil nás s významnými žilinskými Židovskými osobnosťami a priblížil nám tragické osudy niektorých rodín.   

Po tomto vstupe sme sa presunuli do Neologickej synagógy v Žiline na Hurbanovej ulici. Tu akcia pokračovala debatou o osudoch Židov počas 2. svetovej vojny. PhDr. Ivan Kamenec, autor kníh Slovenský štát z rokov 1939 – 1945 (1992), Po stopách tragédie: Holokaust na Slovensku, (1991) Rozhovor s dejinami: Ivan Kamenec o cestách slovenskej histórie s Miroslavom Michelom (2019) a mnohých ďalších, študentom ochotne zodpovedal na všetky otázky. Na porozumenie utrpenia, ktoré Židia zažívali po celom svete, využil aj citácie z dobových periodík.  

Akciu moderoval Fedor Blaščák, spoločne ju zakončili prianím, aby sa aj na túto, síce brutálnu, ale pravdivú časť histórie nikdy nezabudlo a aby sme pozorne počúvali slová, ktoré zaznievajú vo verejnom priestore a boli k nim dostatočne kritickí, poučení históriou, ktorá, ako bolo v diskusii spomenuté, žiaľ, nedokáže naučiť dostatočne.  

Eliška Fašánková, žiačka 4.G  

Pridaj komentár