Erasmus days 2021

Od 14. do 16. októbra prebehli na školách a inštitúciách po celej Európe Erasmus Days 2021 a samozrejme sa zapojila aj GBZA. U nás boli počas Erasmus days prezentované medzinárodné projekty: European Youth – Values, Identity, Culture (V.I.C.), ŽilinaMUN a projekt MEGA, EWF – Education Without Frontiers, CITÉ (bilaterálny projekt s franúczskou školou v Chaumont) a projekt KA1 zameraný na vzdelávanie učiteľov.

Projekt V.I.C. nám bol príjemne odprezentovaný v Slniečku, kde sa žiaci mohli kreatívne zapojiť a dostať sladkú odmenu. Nechýbala ani súťaživá atmosféra pri Kahoot-e, ktorý otestoval naše poznatky o Európskej Únii, na ktorú je zameraný aj projekt VIC.

Jednou z jeho hlavných tém sú hodnoty Európanov, otázky našich hodnotových rozdielov a spojníc a pohľad na EÚ.

Ďalší z Erasmus projektov – MEGA (Make the Environment Great Again), ktorého súčasťou je aj ZAMUN bol prezentovaný svojím vlastným stánkom pri vrátnici a vo štvrtok 14.10. zorganizoval aj MEGA walk, prechádzku počas ktoréj naši žiaci zbierali odpadky v uliciach Žiliny, rozdávali letáky a informovali okoloidúcich o projekte.

15.10. sa uskutočnilo online stretnutie záujemcov o dvojmesačné študijné pobyty vo Fínsku a Španielsku, na ktoré je zameraný projekt Education without frontiers. Skupina študentov z Fínska a naša (z III.F) sa cez Teams aplikáciu spojila s niekoľkými španielskými už vybratými uchádzačmi o pobyt u nás a vo fínskej škole Schildtin lukio a mohli sa porozprávať o tom, čo ich počas pobytu čaká.

Práve počas týchto dní prebiehal aj výmenný pobyt francúzskych študentov u nás. Skupina našich štvrtákov a niekoľkých tretiakov pracovala na projekte o osvietenských myšlienkach v 18. storočí, v slniečku prezentovala svoje miniprojekty a navštivila na Slovensku aj niekoľko zaujímavých miest (Banská Štiavnica, Bratislava, Terchová). Postrehy francúzskych a našich študentov si môžete pozrieť v natočených videách.

Verím, že Erasmus days všetkým spríjemnil vyučovanie a že sa všetci dozvedeli o možnostiach, ktoré Erasmus+ ponúka aj u nás na škole. Či už si vyberiete simuláciu OSN počas ZAMUNu, diskusiu s európskymi priateľmi o európanstve a identite,  alebo chcete vycestovať do zahraničia za štúdiom, projekty Európskej Únie sú otvorené pre všetkých.

Lucia Lamošová V.G

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: