Dlhodobá Erasmus+ mobilita vo Fínsku 

Keď počujete „Fínsko”, čo Vám ako prvé napadne? Mrazivé počasie, najlepší edukačný systém na svete a v neposlednom rade tradičná fínska sauna. Keď sme prekročili hranice tejto prímorskej krajiny, prekvapilo nás priam horúce počasie (AŽ 17 stupňov), ktoré však nevydržalo dlho a koncom októbra nás privítal prvý sneh a teploty spadli pod nulu. Niektoré z nás si už počas prvých dní vyskúšali typické fínske aktivity, ktoré spočívajú v saunovaní a v následnom plávaní v jazere. Sauny sa nachádzajú naozaj všade, vrátane reštaurácií, bytov či škôl. Pre Fínov je táto tradícia veľmi dôležitá, keďže v minulosti využívali saunu na bývanie, stravovanie, riešenie hygienických záležitostí a hlavne pôrod. Sauna totiž predstavovala takmer sterilné prostredie. Je pre nás priam fascinujúce vidieť, aký blízky vzťah si Fíni uchovali k tejto tradícií.  

Naši najbližší nás varovali, že Fíni sú veľmi uzavreté osobnosti, ale zistili sme, že je to len maska a v skutočnosti sú to veľmi prívetiví ľudia, ktorí sú ochotní vždy pomôcť a vytvoriť nám príjemné prostredie. Každá z nás si mala šancu vyskúšať iný životný štýl a to buď v podobe života v meste alebo na vidieku. V oboch prípadoch nám však bol poskytnutý útulný domov, ktorý nám dal šancu sa vzájomne spoznať s našimi hosťovskými rodinami. Každodenne nám čoraz viac približujú systém fungovania života vo Fínsku.  

Veľmi nás prekvapil ich unikátny spôsob života, ktorý nám ukázal, že pre nás nepredstaviteľné je u nich možné. Týka sa to napríklad jazdy na bicykli, ktorá nepredstavuje pre Fínov žiadny problém ani v zasneženej krajine. Ďalší kultúrny šok bolo pre nás zistenie, že ich každodenná strava sa skladá zo zeleniny, ovocia a množstva rýb. Na druhej strane, mäso netvorí hlavnú časť ich jedla, ako môžeme pozorovať u nás. Fínske pirohy a čierny pelendrek, ktorý my poznáme pod českým názvom  „lekořice”, boli pre nás zaujímavou novinkou, ktorá v nás zanechala zmiešané pocity.  

Študentský život Fínov sa výrazne odlišuje od toho nášho, či už ide o dĺžku hodín, alebo spôsob vyučovania. Ich hodiny trvajú 75 minút a prebiehajú najmä v online priestore, ktorý ponúka študentom množstvo interaktívnych cvičení, učebných textov a materiálov. Okrem prírodovedných a humanitných predmetov majú študenti možnosť vydať sa umeleckým smerom, vďaka ktorému si vedia oddýchnuť aj počas náročných školských dní a predchádzajú vyhoreniu.  

Po mesiaci strávenom v tejto severskej krajine, sme mali možnosť hlbšie spoznať Fínov, ich kultúru, zvyky a tradície. Ochutnali sme ich jedlá, spoznali ich tradičnú hudbu a hlavne dychberúcu prírodu, ktorá nás obklopuje zo všetkých strán. Môžeme potvrdiť, že aj keď severní vítr je krutý, ak sa raz vydáte na sever, už sa nikdy nebudete chcieť vrátiť.  

Silvia Bezáková, Veronika Čurajová, Miriam Hajrová, Aneta Kvitkovská  

Pridaj komentár