Zborník Ceny Absynt v zlate a striebre pre GBZA

Čujte, čujte!

Dvadsiatka mladých autorov z gymnázií z Čadce, Dolného Kubína, Martina, Námestova, Sučian, Trstenej a Žiliny získala priazeň odbornej poroty. Literárni kritici, reportéri, rečníci, no aj všetci zapojení študenti vyberali počas letných prázdnin spomedzi takmer sedemdesiatky odovzdaných súťažných príspevkov a pätice súťažných kníh v štyroch kategóriách to najlepšie. Vďaka podpore sponzorov sme jednotlivé výstupy mohli umiestniť do prvého zborníka Ceny Absynt, vydaného našou školou, prístupného v elektronickej verzii tu:

Elektronická verzia zborníka

Najlepší recenzenti si rozdelili spolu deväť ocenení. Ich úlohou bolo v priebehu uplynulého školského roka napísať argumentačnú recenziu v rozsahu do 2400 znakov na jednu z piatich súťažných kníh. Naša škola mala v kategórií rozhodujúce slovo, pretože na prvých dvoch priečkach sa umiestnili aj žiaci V.G Timea Sučková a Samuel Jakubík. Timea si v pozitívnej recenzii všimla knihu Ryszarda Kapuścińského Ďalší deň života a Samuel v postojovo rovnako ladenom texte zasa literárnu reportáž Michaela Finkela Posledný pustovník. V náročnej konkurencii gymnázií žilinskej župy sme sa teda nestratili.

V prestížnej kategórii spoločenskej reportáže boli úspešné školy z Turca a následne Oravy. Práve ich študentom sa podarilo vytvoriť pôvodné text v rozsahu do 7600 znakov na voľnú tému. Čitateľ zborníka si tak môže prečítať príbeh väzňa koncentračného tábora, žilinskej synagógy, oravského lesa a ľaváčky babky Danice.

Rečníci mali úlohu oproti uplynulým ročníkom o niečo sťaženú. Dvojkolovosťou. V prvom kole museli na konci uplynulého školského roka delegáti jednotlivých škôl odovzdať päťminútovú video nahrávku agitačného prejavu s cieľom presvedčiť o kvalitách práve jednej súťažnej knihy. Šestica najlepších postúpila nakoniec do druhého priameho kola konaného v rámci slávnostného ceremoniálu v rámci 18. ročníka ŽLF. Študenti sa v rečníckej kategórii najviac orientovali na knihu Witolda Szabłowského Ako nakŕmiť diktátora. Prvé priečky patrili opäť regiónom, akurát v opačnom poradí: Orava a Turiec. Žilinská zástupkyňa získala mimoriadnu cenu.

V poslednej kategórii súťažila pätica reportážnych kníh z produkcie Vydavateľstva Absynt. 161 študentov z dvanástich gymnázií odovzdali svoje body a vznikol nasledujúci rebríček čitateľskej obľúbenosti:

1. Witold Szablowski: Ako nakŕmiť diktátora

2. Michael Finkel: Posledný pustovník

3. Elisabeth Asbrink: A vo Viedenskom lese stále stoja stromy

4. Ryszard Kapuściński: Ďalší deň života

5. Mariusz Szczygieł: Nie je

Veríme, že zborník pomôže budovať dobrú značku našej školy a Ceny Absynt a bude nápomocný nielen študentom v jubilejnom aktuálne bežiacom 5. ročníku, ale aj vo vyučovacom procese. Tlačená verzia zborníka je dostupná u školských koordinátorov.

Martin Benikovský

hlavný koordinátor Ceny Absynt – školy reportáže s Vydavateľstvom Absynt

Sme vďační našim sponzorom:

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: