Školská výmena do Dánska

Druháci majú tento rok napätý.

Najskôr pripravovali imatrikulácie, pred chvíľou sa vrátili z Dánska a onedlho ich čaká lyžiarsky zájazd.

Zatiaľ všetky akcie zvládajú bez väčších problémov a dúfame, že v tomto duchu to tak bude aj pokračovať. Problémom ako takým sa im však nepodarilo vyhnúť úplne.

Určite si mnohí z vás (a hlavne prváci) pamätajú na imatrikulácie. V jednej úlohe mali dvaja ľudia pripútaní ružovými putami hľadať v kýbli nejakej odpornej zmesi kľúče, aby sa mohli vyslobodiť. Práve tieto putá sa nám postarali o poriadny záchvat smiechu, keď ich v akomsi zabudnutom vrecku na školskej taške našla vo Viedni letisková kontrola. Po krátkom dohadovaní dvoch zamestnankýň letiska sa nakoniec putá dostali späť k nemenovanej majiteľke a druháci mohli šťastne vzlietnuť smer Dánsko.

A tak sa teda 8.12.2019 mohol začať ich týždenný výmenný pobyt. Posádka vyzerala nasledovne: 16 vyvolených druhákov, pani učiteľky Hrúzová a Máhriková, inkriminované putá a veľa, veľa teplého oblečenia na silný dánsky vietor.

Na letisku nás privítali vytešení Dáni, mávajúci malými dánskymi vlajkami. Ak by niekomu náhodou nedošlo, že vlajka, ktorou mávajú, bude pravdepodobne dánska, ich dvaja učitelia, Nine a Emil, nám to ihneď vysvetlili. Počas nášho týždňového pobytu sme ju videli približne tisíckrát, keďže Dáni sú na rebríčku patriotizmu veľmi vysoko.

Dánsko, krajina, kde je povolené piť alkohol od 16, no keď zistíte koľko stojí, akosi vás prejde chuť skúšať nové veci. Zážitkov sme aj napriek vysokým cenám zažili dostatok. Prešli sme si Christianiu, takzvaný Freetown, kde vám chvíľu trvalo zvyknúť si na neustály pach marihuany a krikľavé farby, ktorými boli posprejované takmer všetky budovy. Ani v škole nebola nuda, keďže sme si mohli vyskúšať veci, ktoré by sme na Slovensku za normálnych okolností pravdepodobne neskúsili. V rámci biológie to bola napríklad pitva oka a srdca a na dejepise sme sa dozvedeli o tom, ako veľmi sú Dáni hrdí na svojich predkov Vikingov.

Aj naše rodiny sa nám starali o program mimo školských budov a tak sme mohli vidieť napríklad zábavný park Tivoli, alebo sa len tak prechádzať po centre Kodane a túžobne sa pozerať na všetky suveníry, ktoré by sme si mohli kúpiť, ak by sme mali dánske platy.

A keďže bolo vianočné obdobie, jedno poobedie sme venovali oboznamovaním sa s dánskou vianočnou kultúrou a my sme im predstavili napríklad zabíjanie vianočného kapra (boli celkom zhrození), alebo fakt, že nám darčeky nosí Ježiško. Posledný deň sme zakončili spoločnou večerou, ktorú sme sami prichystali. Takto pekne pospolu sme ukončili prvú časť nášho výmenného pobytu.

Po týždni sme sa skoro ráno, 14.12.2019, lúčili s našimi novými kamarátmi na letisku v Kodani a bez akýchkoľvek komplikácii sme mohli vzlietnuť domov.

 

Laura Helena Poliaková, II.G

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: