Semináre 7. ročníka Školy reportáže

Spolu 76 študentov zo 6 stredných škôl mali možnosť vo štvrtok 15.2. zažiť atmosféru seminárov 7. ročníka Školy reportáže. Novinkou bolo, že sa školy prvýkrát stretli na pôjde organizátora súťaže, teda u nás.

Študenti si opäť mohli vybrať z troch seminárov – reportáž, recenzia a rečníctvo. Najväčší záujem bol už tradične o kategóriu recenzia, no v hanbe nezostali ani reportáž a rečníctvo. Prvé dve kategórie sú v súťaži dobrovoľné, kým posledná uvedená je povinná pre jedného delegáta školy. Je dobrou tradíciou, že lektori sú zároveň porotcami svojich kategórií. Tento rok tomu nebolo inak.

Lektorsky najsilnejšie zastúpenie mala kategória reportáž, kde mali študenti možnosť stretnúť trojicu novinárov – Karolínu Klinkovú, Denník N (CZ), Matúša Krčmárika (bývalý šéfredaktor denníka SME a predseda poroty) a Branislav Ondrášik (dopisovateľ denníka SME). Posledný menovaný podaroval na záver podujatia prítomným svoju knihu Ľudia Ukrajiny (Petit Press, 2023).  Spätná väzba študentov na seminár bola vysoko pozitívna. Mnohí oceňovali hlavne praktické zručnosti novinárov, okamžitú spätnú väzbu na ich vlastnú prácu. Žiakov však potrápil komunitný humor zohranej trojice lektorov, ktorí vychádzal z rokov ich žurnalisitckej praxe.

Kategóriu rečníctvo viedol predseda poroty a laureát 2. ročníka našej súťaže Ján Barčiak (študent FF UK). Študenti oceňovali na záver seminára najmä možnosť analytickej (rozbor agitačných prejavov) aj syntetickej práce (tvorba krátkeho rečníckeho prejavu).  Napriek nižšiemu zastúpeniu žiakov sa k rozboru tvorivej úlohy nedostali všetci žiaci, a tak analýza produkčného priestoru málo žiakov ostala na pleciach školských koordinátorov.

Napriek chorobe dlohoročnej porotkyne kategórie recenzia Márie Klapákovej (Prešovská univerzita) nevyužili žiaci možnosť zmeny seminára pred začiatkom a ostali tak v osídlach hlavného koordinátora čoby v pozícii lektora. Počas skupinovej práce, listovaním v zborníku 6. ročníka či diskusie sa tridsiatka žiakov učila argumentácii svojho postoja voči ponuke súťažných kníh. Študenti oceňovali otvorenú a priateľskú atmosféru a vysokú mieru interakcie. Problematická sa ukázala časová organizácia záveru seminára, kde namiesto lektora uzatvárala, no veľmi umne, blok hodnotenia vlastných recenzií školská koordinátorka p. B. Jarošová.

Okrem slnečnej atmosféry našej školy, bufetu či úzkych chodieb pri pohybe z učební si zapojení žiaci odnášajú so sebou praktické zručnosti k aktivite v jednotlivých kategóriách, zážitok z ťažkej literatúry Vydavateľstva Absynt, hlavného partnera súťaže, ale aj termín na odovzdanie súťažných prác. Našej škole ako organizátorovi ostáva dúfať, že kvalita prác bude vysoká a miera zapojenia ostane zachovaná.

 

Najlepšie práce budú publikované v zborníku 7. ročník Školy reportáže, ktorý je jedným z ďalších výstupov v rámci grantového programu MŠVVaM SR pod názvom Podpora etického správania sa a hodnotového vzdelávania v školách.

Martin Benikovský, hlavný koordinátor súťaže

Pridaj komentár