Ľudovít Štúr a osmičkové roky s GBZA

Dňa 2.10.2018 sme sa ako trieda I.E zúčastnili Žilinského literárneho festivalu na podujatí pod názvom Ľudovít Štúr a s ním spojené osmičkové roky. Rôzne názory Tibora Pichlera a Petra Zajaca nám ukazovali, aký mohol byť Štúrov život. Diskusia sa točila najmä okolo otázok: Do akej krajiny sme sa narodili? Akú krajinu zanechávame ďalším generáciám? V akej krajine vlastne chceme žiť?

Taktiež sme sa dozvedeli mnoho zaujímavých informácii o živote Ľudovíta Štúra, o jeho vzťahoch, sexuálnej orientácii a o rôznych nepravdách, ktoré nás učili na školách. Dozvedeli sme sa, že Ľudovít Štúr nemal žiadny vážny vzťah, dokonca ani milostný pomer. Ženy bral skôr ako veci, než plnohodnotné bytosti. Medzi najvážnejší vzťah patrí práve vzťah s Máriou Pospíšilovou. Čo sa týka Adely Ostrolúckej, tak mal bližšie k jej matke ako k nej. Štúr žil v ,,národnom celibáte“. Bol veľký revolucionár oddaný svojmu národu a posielal nahnevané listy kamarátom, čo sa chceli oženiť. Svoj všetok čas a energiu vkladal do štátu. Zistili sme, že nie je pravda, že spáchal samovraždu na poľovačke.

Nakoniec nám šikovné žiačky z našej školy predstavili hru od spisovateľky Jany Juráňovej – Misky strieborné, nádoby výborné. Niektoré veci zo Štúrovho života zostanú navždy tajomstvom, ale sme radi, že sme sa aj tak dozvedeli mnoho nových vecí.

Lenka Kuhajdová, 1.E

 

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: