Francúzi v Žiline

Začiatkom septembra sme vďaka programu Erasmus+ mali možnosť stráviť výnimočný týždeň vo francúzskom mestečku Chaumont. Bol to týždeň plný učenia, spoznávania, dobrého jedla a osvietenia (doslova, keďže sme sa zaoberali ideami osvietenstva). Náš pobyt ubehol veľmi rýchlo a čakanie na príchod Francúzov tiež. Onedlho po našom návrate z Francúzska bola pred nami druhá časť výmeny – gymnazisti zo školy Charles De Gaulle na Slovensku.

Pripravený bol nabitý, no veľmi obohacujúci a zaujímavý harmonogram s množstvom aktivít. Príchodu našich ,,correspondants“ sme sa nevedeli dočkať, no taktiež sme mali obavy, či všetko prebehne ako má a či sa kamarátstva, ktoré sme začali budovať v Chaumont, za uplynulé 3 týždne nevytratili.

Už počas víkendu sme Francúzom „na vlastnú päsť“ ukázali rôzne krásy Slovenska, najmä tie prírodné, formou turistiky. Ja som sa so svojim vydala do Súľova. V rámci programu sme na ďalší deň spolu s učiteľmi zostúpili do štôlne Sv. Bartolomeja pri Banskej Štiavnici, čo bol pre mňa aj veľa ďalších spolužiakov naozaj zaujímavým zážitkom, keďže som niečo také zažila po prvý raz. Taktiež sme navštívili kaštieľ vo Sv. Antone a užili si voľné chvíle v krásnom centre Banskej Štiavnice. Samozrejmosťou bol aj výlet do nášho hlavného mesta Bratislavy. Týždeň sme zavŕšili turistikou v Jánošíkových dierach.

Za seba musím povedať, že napriek počiatočnému strachu všetko dopadlo veľmi dobre. Výmena mi dala skutočne veľa a som naozaj rada, že som mala možnosť sa jej zúčastniť. Okrem priateľstiev a nezabudnuteľných zážitkov som tiež mala príležitosť precvičiť si schopnosť komunikovať vo francúzštine na témy, ku ktorým sa v škole nedostaneme. Uvedomila som si, že som od prvého ročníka zabudla veľa základných slovíčok (napríklad pomenovania jedál, zvierat či dokonca každodenne používaných predmetov) a dobre mi padlo si tieto výrazy zopakovať. Veď ako sa lepšie zdokonaliť vo francúzštine, než tráviť čas s rodenými Francúzmi?

Aby sa dala atmosféra našej výmeny lepšie priblížiť z pohľadu oboch strán, opýtala som sa na názory a dojmy aj študentov Terminales Curie, s ktorými sme projekt realizovali:

V: Čo Vám dal život v slovenských rodinách?

  • Príležitosť spoznať slovenskú kultúru a každodenný normálny život študentov a ich rodín. Predovšetkým rozdiely v stravovaní. Už vo Francúzsku sme zistili, že Slováci jedia omnoho viac a na Slovensku sa nám to len potvrdilo. No ani sa nečudujeme, že jete tak často, keďže slovenská kuchyňa je naozaj výborná.
  • Neuveríš, ale odkedy som sa vrátil domov, som stále hladný, takže si myslím, že sa zo mňa stal skutočný Slovák. Moja hostiteľská rodina bola ku mňa taká milá a srdečná, že som vôbec nepociťoval odlúčenie od svojej rodiny.

V: Čo sa vám na tejto výmene páčilo najviac?

  • Keď sa vo Francúzsku rozpráva o cestovaní, Slovensko rozhodne nie je prvou krajinou, ktorá nám napadne. Som preto rád, že vedúci vybrali práve Slovensko a mali sme tak šancu dozvedieť sa niečo nové o krajine, ktorá bola predtým pre nás viac-menej neznáma.
  • Vaša krajina je krásna, predovšetkým hory. Rovnako aj šanca spoznať ľudí nášho veku a vytvoriť si kamarátstva, ktoré dúfajme vydržia ešte dlho po skončení výmeny.
  • Ľudia na Slovensku, s ktorými sme sa stretli boli veľmi milí, priateľskí a starostliví.

V: Boli veci, ktoré Vás počas pobytu na Slovensku prekvapili?

  • Asi najviac nás prekvapili odlišnosti vo fungovaní vyučovania, nakoľko francúzsky školský systém sa od toho slovenského podstatne líši. Celkom vám závidíme, že končíte v škole už okolo druhej poobede a máte tak aj voľný čas. My sme totiž v škole až do šiestej večer, čo nám naozaj nenecháva veľa priestoru na iné aktivity.
  • Máte všetko o dosť lacnejšie, okrem ponožiek :).

V:  Je niečo, čo sa Vám nepáčilo?

  • Hmm, asi len dĺžka pobytov. Týždeň vo Francúzsku aj na Slovensku ušiel naozaj rýchlo a radi by sme ostali dlhšie, keby sa dalo. Okrem toho bolo všetko parádne a výmena sa nám páčila od začiatku do konca.

Čo dodať na záver? Azda len toľko, že výmena bola veľmi príjemným zážitkom a cennou skúsenosťou, za ktorú sme vďační, a už teraz sa tešíme na ďalšie dobrodružstvá.

Veronika Harvánková,  IV.F

 

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: