A je tu zas

Tentokrát nie klasifikácia, oveľa horšie – Hitler. Študenti nielen štvrtého ročníka si zašli do Mestského divadla v Žiline, aby sa stali v premiére 21. júna svedkami prebudenia vodcu v súčasnom Berlíne. Spočiatku svieža situačná komédia – predstavte si ho, ako zisťuje, že Nemecku šéfuje žena, svet je multikultúrny a on sám pôsobí ako púťová atrakcia v uniforme z požičovne kostýmov – sa časom zmení na desivý obraz súčasnosti. To, čo pôsobilo na začiatku smiešne, si nájde svojich poslucháčov, čo bolo pôvodne show, mení sa na politiku.

Dvojhodinová hra je pomerne znepokojujúcou  analýzou ľudského správania sa, komičnosť sa mení na hrôzostrašnosť, dobrí ľudia na obdivovateľov. Špeciálne miesto sa ušlo televízii, hra presvedčivo ukazuje mechanizmus mediálneho pôsobenia, v ktorom sa pohybuje ako ryba vo vode jeden z najväčších manipulátorov v dejinách, výborne herecky stvárnený J. Kyseľom.

Hra si určite nájde svojho diváka – je aktuálna, provokujúca nejednoznačnosťou  situácií,  desivá, hoci spočiatku naozaj zábavná. Študentom ponúka špeciálny bonus – čím viac viete z histórie, tým viac sa zabavíte. Ale platí aj opak – čím viac viete z histórie …

 

Ivana Horecká

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: