Kamufláž vo Varíne

V stredu 13. marca 2019 sme sa všetci prváci študujúci španielčinu stretli pred GBZA a vyrazili autobusom do Varína. Tam nás privítali milé pracovníčky Správy Národného parku Malá Fatra a previedli nás výstavou o kamuflážach zvierat. Ide o interaktívnu výstavu, ktorá je zameraná na pôvodné druhy našej fauny, ktorých spôsob splývania s prostredím je niečím špecifický a zaujímavý. Dozvedeli sme sa o rôznych spôsoboch, akými sa zvieratá bránia proti predátorom. Videli sme i ukážku využitia kamufláže ľuďmi, napríklad pri vojenských operáciách alebo v architektúre.

Po prehliadke sme išli do miestnosti s plagátom štyroch biotopov a hrali sme hru. V tejto hre sme sa stali obyvateľmi kráľovstva Skorocel, a v ňom sa hľadal správca, ktorý by sa postaral o poriadok v krajine aj v prírode. Tým sa mal stať kapitán víťazného tímu. Rozdelení do štyroch družstiev sme plnili úlohy, odpovedali na otázky a zbierali body. Pretože v závere hry tri tímy dosiahli rovnaké bodové skóre, o víťazovi musela rozhodnúť rozstrelová otázka: „Čo je medza?“ Po viacerých neúspešných pokusoch o správnu odpoveď sme dostali druhú rostrelovú otázku: „Vymenujte aspoň dva živočíchy s čiernou páskou cez oči!“ Pretože si každý kapitán spomenul iba na jedno zviera, dostali sme napokon aj tretiu otázku: „ Ktoré zvieratá využívajú na zamaskovanie kryptonické sfarbenie?“ V tomto bode už zelený tím zareagoval okamžite výkrikom: „Mláďatá sovy!“ a tak sa správcom kráľovstva Skorocel stal jeho kapitán.

Po podpísaní sa do Knihy návštev sme sa vydali na spiatočnú cestu. A asi aj preto, že poriadny správca musí vedieť udalosti zaznamenať, sa pán profesor rozhodol poveriť zápisom do virtuálnej kroniky mňa.

Magdaléna Kocianová, I.E

Pridaj komentár