Vanda Rozenbergová áno aj nie

Dňa 22.10.2018 mali žiaci našej školy príležitosť zúčastniť sa besedy so spisovateľkou Vandou Rozenbergovou, autorkou kníh Tri smrtky sa plavia či Slobodu bažantom. Na besede sa však diskutovalo hlavne o knihe Muž z jamy a deti z lásky, ktorá bola nominovaná na cenu René, konajúcej sa aj na našom gymnázium.

Vanda je veľmi energická žena, z ktorej srší optimistické vnímanie sveta. Je vášnivá cestovateľka, čitateľka, spolupracuje s občianskym združením Deti Dunaja a popri práci v knižnici sa stíha venovať  rodine, vychovávať dvoch synov a písať veľmi dobré knihy, ako sa ona sama o svojich dielach vyjadrila. Jednoducho, nie vždy šetrí chválou na svoju osobu či tvorbu.

Je to spisovateľka, ktorá si vo svojich knihách dá záležať na presnosti faktov , o čom sme sa mohli presvedčiť aj my, keď nám na chvíľu dovolila nahliadnuť do jej poznámok.

Beseda sa mi páčila, na chvíľu sme mohli vidieť svet z pohľadu autorky, ktorá sa s nami podelila o svoje zážitky z ciest a ukázala nám, že v živote je možné všetko.

Podujatie moderovali Juliana Daňová a Izabela Jagnešáková z IV.G.

Janka Lokajová, III.E

Keď som sa dozvedela, že 22.októbra sa v rámci čitateľskej súťaže cena René uskutoční beseda so spisovateľkou Vandou Rozenbergovou, bola som nadšená. Rovnako ako kniha aj Vanda, ak ju tak skrátene môžem nazvať, bola trochu voľnomyšlienkárska, optimistická a sympatická osôbka.

Jej rozprávanie vás prenieslo do sveta kníh a pomaly vám odkrývalo ich tajomstvá. Vanda nepotrebovala otázky, aby jej monológ mohol pokračovať. Čo vás inšpirovalo k napísaniu knihy Muž z jamy a deti z lásky, znela jedna z mála otázok. ,,Neviem,“ odpovedala a pritom mykla plecom, ,,možno som niečo započula či uvidela. Ja mám v hlave iba poslednú vetu knihy a mojím cieľom je dopracovať sa k nej.“

Síce beseda bola hlavne o knihe, ja by som ju však nazvala besedou a optimizme. Vanda tvrdí, že človek by mal hovoriť častejšie áno než nie, preto hovorím áno ďalšiemu ročníku ceny René.

Barbora Tarčáková, II.F

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: