Patrícia Pavlíková

Dobrý deň všetkým,

nedávno som mala príležitosť stretnúť sa s mojou bývalou pani triednou učiteľkou, vtedy ešte Letašiovou, teraz Hrúzovou, a ďalšími vašimi profesormi. Úprimne sa cítim poctená touto milou prosbou, aj keď neviem, či som práve vhodný rečník, ale vraj mám odkázať niečo budúcim generáciám.

Takže, milé budúce generácie, v prvom rade by som vás chcela poprosiť, aby ste boli pyšní na seba, na svoju školu a na možnosti, ktoré máte. Verte mi, že na GBZA, v porovnaní s inými školami, máte prístup k možnostiam, o akých niektorí študenti ani nesnívajú. Vážte si vašich profesorov, pretože GBZA je pôda, kde sa môžete učiť okrem školských látok aj o diskusii, argumentácii, ako si vytvoriť názor a ako sa ho nebáť (slušne) vyjadriť. Môžete sa naučiť vytrvalosti, cieľavedomosti, ale aj spolupráci a chápaniu, že úspech skupiny je rovnako dôležitý ako úspech jednotlivca.

Aj, a možno hlavne, vďaka GBZA a rokom tréningu som sa mohla posunúť tam, kde som. Samozrejme, že boli dni a noci, kedy som plakala nad španielskou biológiou a slovenskou matematikou a hovorila si, čo som komu urobila a načo mi toto bude v živote dobré. A boli dni, kedy som mala 4 testy a na poslednej hodine, keď mi pán profesor Matuška diktoval pred testom z chémie motivačný citát som myslela, že tú školu podpálim. No prešli roky a ja môžem povedať len ďakujem.

GBZA je pôda plná kvalifikovaných a ľudských učiteľov s ochotou, a áno, samozrejme aj nárokmi, ale verte mi, že tie nároky zužitkujete. Učte sa, vytrvajte, poplačte si, ponadávajte, ale nevzdajte sa, nebojte sa požiadať o pomoc, no nepoľavte zo svojich nárokov, práve naopak, dvíhajte svoje ciele vyššie. Z praktickejšieho súdka, nezabúdajte si dejepisný atlas a čítajte povinné čítanie (sranda bokom, tie knihy sú fakt dobré).

Učte sa jazyky, ideálne oba, ja som bola na španielskej sekcii a teraz som sa po nociach doúčala francúzštinu a smútila, prečo som sa neučila oba jazyky, keď bola príležitosť, pretože momentálne pracujem v troch jazykoch, v španielčine, francúzštine a angličtine na dennej báze.  Nenechajte sa odradiť, ak vám bude pripadať niečo prehnane ťažké, alebo niekto prehnane prísny. Verte mi, že 3 z matiky na vysvedčku od pani Holešovej bola frustrujúca, ale nakoniec som vyštudovala finančnú matiku a modelovanie a naozaj sa vám tie limity zídu; aj tie matice a exponenciálne rovnice a logaritmy sú láska pri finančných trhoch a modelovaní rizikových stres testov a vďaka pani profesorke Holešovej som potom dokonca matiku na výške doučovala a zarobila si na nejedno pivo či dve. Nehovoriac o tom, že s matematikou, modelovaním a funkciami pracujem dodnes.

Vzdelávajte sa, prijímajte všetky možné informácie, formujte svoj názor a samých seba, GBZA vám pomôže, len musíte chcieť, pán profesor Ferko raz povedal, že kŕdeľ holubov nezastaví jedného orla. Snažte sa a z GBZA vyjdete ako orly a garantujem vám, že sa v živote nestratíte. A uvidíte, potom si s láskou spomeniete na všetky roky na GBZA, s rešpektom na prácu paní a pánov profesorov a s pokorou a vďačnosťou, že ste mali také šťastie a dostali vzdelanie na takej úrovni, aké momentálne dostávate a ani to možno netušíte.  No zároveň neberte sa príliš vážne a nezabudnite sa usmievať, nemusíte byť vo všetkom najlepší, sústreďte sa a snažte sa a verte mi, že pre tu 3 a tam 4 sa váš svet nezrúti, veď aj majster tesár si neraz zatne do prsta.

Na záver by som vás chcela ešte o niečo poprosiť. Vážte si prácu vašich pedagógov, rešpektujte ich  a dôverujte im. Teraz, viac než inokedy predtým, je dôležité ukázať profesorom, že ich práca má zmysel, je dôležité podporiť ich tak, ako oni podporujú vás. Vzhľadom na súčasnú situáciu na Slovensku si môžete byť istí, že to, čo robia, robia len a len pre vás. Keď sa obzriem späť, môj obdiv, úcta a pokora voči týmto ľuďom len narastá a vždy, keď si spomeniem na GBZA, prvé, čo mi napadne, je jedno veľké ĎAKUJEM.

 

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: