MUN v Koperníkovom meste – ToMUN 2017

Pre mňa sa ToMUN reálne začal vtedy, keď som vytvoril pozície našej Saudskej Arábie a keď sa pán učiteľ Milo spýtal, že či máme platné ISIC karty, lebo inak budeme kvôli vlakovým lístkom v Poľsku hľadať ropu na záhrade. Ja, samozrejme, ako poctivý študent som ISIC zľavu naposledy využil asi ten istý deň ako som si kúpil nálepku – minulý rok. Toto zahŕňalo veľa emócií, dojmov, návštevu pošty a nádej ohľadom toho, že slovenská pošta môže fakt doručiť nálepku za jeden deň. Síce sa to nestalo ale šťastie doprialo tomu, že nám ISIC nálepky nikto nekontroloval.

Trasa bola jasná, najskôr z Terry de Selinan – Zeme Žilinskej do zeme oplývajúcou mliekom a medom, konkrétne do Ostravy a odtiaľ do mesta katov, čo boli Katowice, nuž z Katowíc sa rovno vrhnúť na krásy Toruňu. Cesta nám celkovo zabrala dvanásť hodín a stála nás veľa energie a smiechu. Okrem veľa tém a anglickej rozpravy o našich výboroch sa nám do rúk sa totižto dostala kniha menom Korán a celý čas sme študovali krásy vo viacvýznamovosti súr. Neverili by ste koľko krát som videl na 50 kilometrovej trase ten istý dom s tou istou lúkou a tými istými stromami v pozadí. Toto všetko ale prestalo keď sme prišli v noci do Toruňi a na stanici nás vyzdvihli naše host rodiny, ktoré boli od nás zhodnotené na desať bodov z desiatich. Ono vás to totižto zaskočí, keď vám hostmama vyžehlí košeľu, zatiaľ čo tá vaša nie.

Košeľa-nekošeľa, na ďalší deň sa išlo poriadne a tvrdo reprezentovať delegáciu pánov ropy a zlatých eskalátorov – našu Saudskú Arábiu. Ja som reprezentoval záujmy jeho veličenstva Salmana v témach, ako Jadrové zbrane, a  pašovanie zbraní. Emma zasadala ohľadom otázok potratov, Alexandra za nás vybavovala životné prostredie (ktoré je v Saudskej Arábií veľmi rozmanité a kolektory len tak kvitnú) a Bianka vysvetľovala ostatným štátom, čo to pre nás znamená demokracia. Matej zas zastával vysokú pozíciu a robil Pána Stoličku (alebo aj CHAIRa) a moderoval celú komisiu sťa samotný Juncker. Všetci sme splnili v komisiách naše roly hodnoverne, viedli sme ťah demokracie nášho kráľa a prehlasovanie bolo na dennom poriadku. Našťastie sme to neskôr v neoficiálnom programe naprávali a budovali vzťahy Slovákov a Poliakov. Konferencia dopadla veľmi dobre, aj keď na počiatku panoval chaos. Všetko sa dalo do svojich koľají a zavládla civilizovaná diskusia, počas ktorej sa nám zlepšovali schopnosti herecké, debatné, jazykové a mysliteľské. Úspech prišiel, vymenovanie medzi najlepšími rečníkmi v komisiách a Alexandra získala titul The best delegate (voľbou samotnými delegátmi výboru).

Na konci ToMUNu sme boli všetci nabudení zo spoznania krásneho mesta, nových priateľov, alebo skúseností z pravej poľskej rodiny a života. Predtým než sme odišli sme si ale ešte kúpili perníky a to preto, lebo Toruň je mesto nielen Koperníkovo ale aj mesto perníkov. A chutia dobre. Neviem, či zas tak moc dobre, ale našťastie sme nešli tých 12 hodín zo Žiliny len pre perníky.

ToMUN bol skvelý zážitok a ak sa budeme môcť vrátiť tak sa o to určite pokúsime.
Do widzenia!

Samuel Nguyen

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: