Jessica Jančová, Právo a Politológia (Universidad de Granada)

Úsmev, smiech, a možno aj slzička, keď si človek uvedomí ako ten čas plynie a je už tretím rokom študentkou dvoj odboru práva a politológie na Univerzite v Andalúzii, Granade. Tri roky od skočenia jedného z najlepších slovenských gymnázií, vďaka ktorému sa teraz nachádzam tam, kde som.

Ale všetko po poriadku. Ako si sa tam dostala? Vedela si dobre po španielsky aby si mohla študovať právo v cudzom jazyku? Nebála si sa? Tak pekne po poriadku.

Španielska sekcia na GBZA ponúka študentom úžasne východiská po skončení strednej školy, žiaci sú roztrúsení po celej Európe – Dánsko, Veľká Británia, Holandsko, ba dokonca aj ďalej na iných kontinentoch. Každý si príde na svoje – ja som si vybrala prakticky blízke, horúce (občas)  a pohodové Španielsko. Každoročne Universidad de Granada ponúka slovenským španielskym sekciám dokopy 4 štipendiá, ktoré zahŕňajú zápisné (ročne môže vyjsť až 1000 eur), stravu v jedálni, knihy a primeraný príspevok na bývanie pre študenta, ktorému tento typ „Beky“ pokryje celovyskoškolské štúdium. Na to, aby sa žiak dostal k tomuto štipendiu nestačí aby preukazoval výborné výsledky počas strednej školy. Pri výbere porota hľadí na mimoškolské aktivity, od olympiád, španielskeho divadla, debát, až po pisateľské súťaže či participácia na modelových OSN zasadnutiach.

Na druhú otázku odpovedám určite áno. Level španielčiny, ktorý môže každý dosiahnuť na GBZA, je C1. Okrem kvalitných profesorov a lektorov sú tu spomínané mimoškolské aktivity. Osobne mám trojročnú skúsenosť so španielskym divadlom. Prínos bol nie len lingvistický, ale aj cestovateľský (Bulharsko, Španielsko, Rumunsko) a bohatý na krásne kamarátstva či známosti pretrvávajúce dodnes.

A čo sa poslednej otázky týka, prirodzene odpoviem áno. Ten strach ale určite neplynul z nepripravenosti. Naopak, nie je lepšieho bojiska než GBZA. Náročnosť školy je vysoká, ale veľmi dobre vieme, že v živote nič nie je zadarmo, a tak to platí aj v tomto prípade. GBZA vás naučí konfrontovať stres a situácie, ktoré na bežných gymploch nenastanú. Ale ide tu niekomu o to robiť „bežné“ veci?

Usmievam sa doteraz, bola to pekná spomienka na gympel. Ale počkajte, toto nie je len gympel. Pokiaľ máte sny a ambície, posunie vás dopredu k vašim métam. Do toho!

 

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: