Hercom pomohla pri ich pohyboch trampolína

Hra Mestského divadla Žilina súčasného ruského dramatika Ivana Vyrypajeva Opití bola rozdelená na 2 dejstvá a 8 scén. V každom dejstve vystúpila postava len raz, pričom sa osudy hrdinov postupne rozvíjali a stretávali medzi sebou v priebehu jednej noci. Skoro po každej scéne vystúpi jeden protagonista a vysloví svoje myšlienky, nad ktorými sa zamýšľala alebo ktorými sa trápi.

Je dôležité spomenúť, že aj napriek názvu diela inscenácia nie je o opitých, resp. o opitosti ako takej. Tento stav len dovoľuje postavám vysloviť nahlas svoje problémy, myšlienky, skutočné pocity a trápenia. Autorov hlboký text ukrýva viacero filozofických, až existenčných otázok. Režisér Eduard Kudláč nám dovoľuje, aby sme si na ne odpovedali sami. Veľké spektrum postáv ponúka možnosť nám divákom zosobniť sa s niektorou z nich, s jej problémami alebo s jej názormi.

Scéna bola postavená veľmi jednoducho, no prakticky. Jedna časť priestoru bola vyvýšená a predstavovala pozadie. Hlavný priebeh deja sa odohrával v popredí. Hercom pomohla pri ich pohyboch a nemotorných gestách aj ,,mäkká” podlaha – skrytá trampolína umiestnená v strede javiska.

Medzi najlepší výkon ponúkol nesporne hosťujúci herec Peter Oszlík, ktorý znázorňoval postavu Laurencea. Vyžaroval istotou a  Vyrypajevov text prezentoval s presvedčením. Taktiež autentická bola domáca herečka Iveta Pagáčová – prostitútka Róza. Ani raz neopustila svoju rolu a  svojím vystupovaním pobavila väčšinu divákov. Ostatní herci boli dobrí, no nedosahovali kvalitu svojich kolegov.

Hudba sa používala na ukončenie scény a začatie novej. Predstavenie ukončil výkrik Marka do piesne, ktorej text vyjadroval jeho trápenie a sklamanie nad týmto svetom.

Na predstavení sa zúčastnilo vyše 40 študentov  nášho gymnázia, pričom najväčšiu skupinu tvorila IV.G.

Tereza Tabačková, IV.G

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: