Festival divadiel v španielskom jazyku – národné kolo

Naša škola nás už neraz presvedčila o tom, že španielčina sa dá učiť aj inými formami, ako len pomocou kníh. Počas dvoch dní sme mali možnosť byť súčasťou skvelých hereckých výkonov, príjemnej atmosféry a spoznať nových ľudí s rovnakou vášňou pre jazyk.

Festival divadiel v španielskom jazyku sa tentokrát konal na pôde nášho mesta. Vo štvrtok tento kultúrny zážitok odštartovala naša škola s predstavením „Tres Almas“ alebo Tri duše, v podaní šikovných žiakov nášho gymnázia, príbeh, ktorý vtipne popisoval situácie a život v Španielsku počas vládnutia Ferdinanda VII. Adriana Moravčíková, ako hlavná postava Ariana, nám rozprávala príbeh o tom, ako Marqués de Villaba (Margareta Camberová)  zradil Espinosu (Samuel Nguyen) pre jeho lásku k prekrásnej Marquese Elene (Petra Laššáková). Espinosa odišiel do Salamanky, kde ho o život takmer pripravil Marqués a jeho verný, večne opitý pomocník Hacha (Samuel Kafka). Umierajúc ho nachádza Ariana, s ktorou nájdu pomoc u Satana (Filip Štrba) a jeho pomocníčok (Viktória Witkovská, Alexandra Hrušková). Satan však nepomáha nikdy zadarmo, preto chcel za záchranu Espinosu odmenu.

Divadelné predstavenie a herecké výkony naozaj stáli za to a vyslúžili si veľký potlesk. Medzi rôznymi predstaveniami sme videli našich moderátorov alebo „presentadores“, ktorí sa postarali o zábavu, zatiaľ čo sa ostatní pripravovali.

Ako druhí sa nám predstavili žiaci z Nového Mesta nad Váhom s ich divadelnou hrou „Hasta el moño“ alebo Až po drdol. Tí nás zaviedli do kaderníctva, v ktorom sa stala vražda mladej zákazničky. Na rozlúštenie tejto záhady boli privolaní detektívi. Myslíte, že sa vražda vyriešila?

Samovražda muža ktorý napokon nie je až taký mŕtvy ako sa zdá? Vo svete divadiel je všetko možné. Aj o tom nás presvedčilo Gymnázium z Banskej Bystrice s ich hrou Mŕtvola pána Garcíu („El cadavér del señor García“).

Ako posledné vystúpilo Gymnázium v Trstenej s ich vlastnou verziou Dona Juana, ukazujúc na život chlapca, ktorý si myslí, že môže mať ktorú chce. Bolo to skvelé zakončenie tohto náročného, no za to príjemne stráveného dňa.

Festival však neskončil. Druhý deň sa nám ako prvá predstavila Nitra  a ich predstavenie o smrti autora a jeho poslednej hre, ktoré sa dočkalo kritických rečí istého novinára.

Mali sme možnosť vidieť muzikál, ktorý nám predstavili Košice. Príbeh mladých ľudí, ktorí chcú nasledovať svoje spevácke, tanečné a hudobnícke sny. „Quiero ser“ (Chcem byť) nás zabavilo mnohými speváckymi vystúpeniami.

Naši „presentadores“ mali okrem moderovania aj inú dôležitú úlohu. Museli si poradiť s vraždou hlavnej moderátorky (Isabella Arce), prebodnutou neznámou tanečníčkou (Andrea Vavreková). Blízka priateľka moderátorky (Romana Chantal Čuláková) a tanečník (Roman Obrk) zavolajú na pomoc detektíva (Juraj Jalovičiar). Pátranie sa presúva do kaderníctva, v ktorom pracuje arogantná kaderníčka (Anna Skaličanová). Rutíliu pochytia samovražedné sklony, no nebolo to horšie ako nervózny scénograf (Marek Zachar), ktorý simuloval vlastnú smrť. Čo by to bolo keby niekto nepotreboval byť múdry ako taká stará babka (Patrícia Mazaňová), a to doslovne? Detektív si nevie dať rady s prípadom a hľadá pomoc v publiku. No, čo ak práve ten, čo hľadá odpoveď ňou aj sám je?

Ako posledné sa nám predstavilo divadlo z Bratislavy, ktoré nám ukázalo niečo zo života Federica Garcíu Lorcu a režiséra Luisa Buñuela s názvom Môj posledný výdych („Mi último suspiro“). Predstavenie zakončilo dva divadelné dni a my sme očakávali už len výsledky poroty.

Keď sme započuli, že sa blíži vyhodnotenie, vrátili sme sa naspäť do sály. GBZA si so sebou odnieslo ocenenie za najlepších hercov v oboch kategóriách. Najlepšou herečkou sa stala skvelá Adriana Moravčíková a cena najlepšieho herca šla do rúk rovnako výborného Samuela Nguyena. Okrem toho sme mali podľa hodnotenia poroty aj najlepšie kostýmy. Na druhom mieste za Košicami, absolútnymi víťazmi festivalu, sme dostali možnosť prezentovať sa v zahraničí.

Festival sme si všetci naplno užili. My, prváci, sme sa tešili, že sme porozumeli väčšine vystúpení, čo nám ukázalo, ako veľa toho už vieme. Talentovaní herci, speváčky, speváci mali zase možnosť ukázať svoje nadanie a prejaviť sa. Naši šikovní lektori Carlos, Alexis, Luis, Fermín, spolu s pani učiteľkou Furmanovou a žiakmi odviedli skvelú prácu,  na ktorú sme všetci veľmi pyšní.

Simona Štillová, 1.E

 

Fotografie: p. Peter Ledaj

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: