Cena René 2017 – Anasoft litera gymnazistov

Dvadsiatka čitateľov z 1. – 4. ročníkov sa na našej škole zapojila do súťaže o cenu René 2017 – Anasoft litera gymnazistov.  Ich úlohou bolo za poldruha mesiaca prečítať 5 knižných titulov – takmer 1500 strán – súčasných slovenských spisovateľov a jednému z nich udeliť hlas. S trinástimi hlasmi vyhral napokon na našej škole román Trhlina od Jozefa Kariku. Po tri hlasy dostali zhodne Silvester Lavrík (Nedeľné šachy s Tisom) a Ivana Gibová (Barbora&boch&katarzia). Víťo Staviarsky získal s novelou Rinaldova cesta čestný hlas, no a bez hlasu skončil víťaz seniorskej súťaže Anasoft litera Ondrej Štefánik s románom Som Paula.

V celoslovenskom kole hlasovania boli vybratí zástupcovia desiatky slovenských gymnázií. Našu školu reprezentovala na hlasovaní Tatiana Líšková (4E) a Petra Štefacová (4F). Tesným rozdielom jedného hlasu vyhrala pred S. Lavríkom spisovateľka I. Gibová. Na slávnostnom vyhlásení laureáta prvého ročníka sa v sobotu 9.12.2017 v Bratislave zúčastnili nominovaní autori Jozef Karika, Ondrej Štefánik, Silvester Lavrík a Ivana Gibová, porotca a básnik Michal Habaj, zástupkyňa študentov Petra Štefancová z Bilingválneho gymnázia v Žiline a učiteľka Beata Pecková z Gymnázia J. Hronca v Bratislave.

Veríme, že aj budúci ročník súťaže pomôže študentom zoznámiť sa so súčasnou slovenskou literatúrou. Účasť takmer 300 čitateľov z gymnázií z celého Slovenska dokazuje, že mladí ľudia majú o čítanie stále záujem a dokážu svoj zážitok verbalizovať.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: