VIETE, AKO SA STAŤ ŽURNALISTOM?

My áno! Vďaka projektu How to be a Journalist, ktorý nás sprevádzal celým školským rokom 2024/25, sme mali možnosť prizrieť sa novinárskemu remeslu priamo z prvej ruky, či už vďaka stretnutiam s inšpiratívnymi novinármi z celého Slovenska, alebo vďaka novinárskym pobytom v srdci Malej Fatry. Do tohto projektu sme vstupovali s veľkými očakávaniami a nadšením, mnohí z nás nemali žiadne skúseností s písaním či akoukoľvek žurnalistickou prácou. Počas celého roka sme pochopili, že práve tento projekt je miesto, kde môžeme slobodne tvoriť a zároveň sa veľa naučiť, a že žurnalistika je o pozorovaní, pýtaní sa, rozmýšľaní nad tým, čo je dôležité, ale najmä o hľadaní pravdy. Mali sme možnosť nielen nadobudnúť užitočné poznatky, ale rovnako sme mali mnoho príležitostí stretnúť sa s inšpiratívnymi osobnosťami a vyskúšať si novinárčinu v praxi.

Priamo na pôde školy sme absolvovali dva workshopy, prvý viedla Ria Gehrerová, novinárka a editorka Denníka N, ktorá sa venuje domácim témam, právam žien a menšín. Hovorila s nami

o tom ako byť čo najlepším novinárom. Oboznámila nás aj s tým, aké prekážky, ale zároveň aj príjemné momenty jej práca prináša, a že dať sa na takúto cestu vyžaduje veľa práce a námahy. Najviac nás  oslovilo, ako vedela zdôrazniť zodpovednosť – že písať o niečom verejne znamená mať jasno v tom, čo človek robí a prečo to robí. O svoje skúsenosti a rady sa nepodelila len Ria, ale rovnako aj odceňovaný autor a novinár, držiteľ novinárskej ceny za knihu “ Ľudia Ukrajiny”, Branislav Ondrášik. Spolu s Riou nám priniesli  bližší a realistický obraz o práci novinárov, vysvetlili nám základy dobrého článku či zásady toho ako si vybrať zaujímavú, rovnako ako aj dôležitú tému na naše novinárske tvorenie.

Druhý workshop bol s Tomášom Forróom, novinárom, ktorý podáva správy o konfliktoch

z krízových oblastí priamo z terénu. Jeho rozprávanie bolo veľmi osobné, plné konkrétnych a silných príbehov. Hovoril o tom, ako je dôležité si zachovať chladnú hlavu, vedieť počúvať a rešpektovať príbehy druhých ľudí bez ohľadu na to, aké ťažké môžu byť. Tieto dva workshopy boli rozdielne, no stretli sa najmä v tom, že novinár má byť vnímavý, zodpovedný a úprimný voči čitateľovi aj voči sebe samému. Priamo na mieste sme si aj sami vyskúšali, aké to je nájsť tému a pod kritickým dohľadom novinárov o nej diskutovali. Poznatky, ktoré sme mali možnosť si vziať od našich novinárskych vzorov nezostali len pri faktoch a poznámkach, ale mali sme ich počas celého roku pretavovať aj do praxe v našom školskom časopise In Vitro.

 

Zažili sme aj dva príjemné tvorivé pobyty v malebnej Terchovej, ktoré boli asi jedny

z najpríjemnejších aktivít, čo nám projekt priniesol. Boli to príjemné chvíle, 2 víkendy strávené s našimi aktívnymi spolužiakmi naprieč všetkými ročníkmi.

V útulnej chate, ktorá sa nachvíľu premenila na naše novinárske sídlo, sme sa venovali  hlavne žurnalistickej práci, ale zároveň sme mali čas sa lepšie spoznať, zabaviť sa a užiť si trochu iné prostredie ako to školské. Program bol pestrý – od písania krátkych textov a rozhovorov, cez rôzne tvorivé aktivity až po diskusie o časopise IN VITRO a čo by sme chceli vyskúšať v budúcnosti. Bolo príjemné, ako každý prichádzal s vlastnými nápadmi a to, ako sme sa dokázali inšpirovať navzájom. Na chate sa ukázalo, že aj keď je každý z nás iný, všetkých nás spája chuť tvoriť, zisťovať nové informácie a premýšľať. Aj kvôli tomu tam vznikla veľmi dobrá a príjemná atmosféra – taká, v ktorej sme sa  nebáli povedať niečo nesprávne, lebo sme vedeli, že sa navzájom dokážeme podporiť a ukázať si tú správnu cestu. Víkendy na chate neboli len oddychom alebo len prácou, ale skvelou pripomienkou, že projekt How to be a Journalist nie je iba o texte a písaní. Je to o tímovej práci, spoločných nápadoch a zážitkoch, ktoré nás posúvajú dopredu hlavne ako ľudí.

Skúsili sme si aj rolu učiteľa, keď sme stáli pred spolužiakmi s prezentáciou, o ktorej nemôžeme napísať viac, lebo sa tešíme, ako v tejto aktivitke, postavenej na prekvapení, budeme pokračovať aj budúci rok 😊.

 

Každý workshop, každé stretnutie aj spoločná chata nás niekam posunuli osobnostne rovnako ako posilnili celý tím. Naučili sme sa dve zásadné veci – počúvať, no aj hovoriť.

Naučili sme sa, že nie je hanba pýtať sa, že nie je zlé mať iný názor a že ticho môže byť rovnako dôležité ako hlas. Že písať znamená nielen pozerať sa okolo seba, ale aj dohĺbky veci. Celoročný projekt podporený Slovenskou debatnou asociáciou (SDA) a Americkým veľvyslanectvom v Bratislave pre nás nebol len miestom, kde sa učíme, ako písať články. Bol to priestor, kde sme mali možnosť spoznať samých seba o niečo lepšie. Vytvorili sme priateľský priestor, kde sme mohli smiať, rozprávať, rozvíjať svoje kritické myslenie  a aj diskutovať.

Po roku intenzívnej práce si odnášame vzácne zážitky, skúsenosti, poznatky a a silné priateľstvá. Projekt How To Be a Journalist nás naučil mnohým veciam, ktoré si so sebou budeme niesť po celý život. Na záver by sme sa chceli nesmierne poďakovať Slovenskej debatnej asociácii,

Ambasáde Spojených štátov amerických v Bratislave a našej pani učiteľke Horeckej, bez nich by sa projekt How To Be a Journalist nemohol uskutočniť. Veríme, že skúsenosti, ktoré sme tento rok nadobudli, budeme môcť aj v budúcom školskom roku využivať pri písaní nášho In Vitra.

Nela Vandlíčková,Linda Zábavčiková, I.F

Next

Pridaj komentár