Umenie reportáže

Prvý júnový pondelok sa nám naskytla nezvyčajná a veľmi vzácna príležitosť stretnúť sa s človekom, ktorý nepíše o svete spoza stola, ale každodennú realitu ľudí z oblastí, kde má násilie väčšiu moc než spravodlivosť, prináša priamo z terénu. Pre autentické svedectvo často prekračuje hranice bezpečia či komfortu. Žiaci našej školy mali možnosť zažiť workshop s úspešným, medzinárodne uznávaným novinárom Tomášom Forróom. Ten s nami strávil niekoľko veľmi obohacujúcich hodín, počas ktorých sa podelil nielen o novinárske skúsenosti a praktické rady, ale aj o dojímavé príbehy ľudí, ktorých stretol počas svojich reportážnych ciest.
Tomáš Forró je často označovaný za vojnového reportéra, hoci on sám nám prezradil, že sa vníma skôr ako investigatívny novinár. Známy je svojimi knihami, v ktorých píše o skúsenostiach z krajín, v ktorých pretrváva vojna, nepokoje či chudoba. Jeho knihy sú bestsellermi, ktoré sú vydávané v rôznych svetových jazykoch. Téma, o ktorej sme s ním aj my debatovali, a vďaka, ktorej sa stal známym a úspešným novinárom, je vojna na Ukrajine. Jeho knihy Donbas či Spev sirén sú považované za jeho najúspešnejšie a slúžili aj nám ako vzor toho, ako má vyzerať správna a najmä zaujímavá reportáž. Téma Ukrajiny však ani zďaleka nie je jeho jedinou. Pôsobí aj na miestach, ako je napríklad Južná Ázia či Latinská Amerika. Pán Forró odštartoval workshop práve úryvkom zo svojej knihy z venezuelského prostredia Zlatá horúčka. Ten nám slúžil na získanie jasného prehľadu o tom, ako ponúknuť autentické svedectvo či príbehy ľudí, ktoré zároveň prinášajú čitateľovi fakty a hlbšie chápanie udalostí v krajine.
Počas workshopu sme nestrácali čas a hneď po inšpiratívnom úvode a krátkej teoretickej časti, počas ktorej nám pán Forró vysvetlil základy dobrej reportáže, sme sa pustili do skupinovej práce. V skupinách sme si pripravili koncept reportáže, kde sme sa snažili načrtnúť zaujímavý článok s pomocou všetkých čerstvo nadobudnutých poznatkov. Nasledovne každá skupina svoj návrh odprezentovala. Pán Forró nám ochotne poradil s každou nejasnosťou, rovnako ako nám ponúkol aj konštruktívnu spätnú väzbu, čo bolo pre nás, budúcich nádejných žurnalistov, veľmi obohacujúce a nápomocné.
Skupinovú prácu neskôr vystriedala živá diskusia. Pán Forró bol otvorený všetkým našim otázkam, či už sa týkali jeho novinárskych postrehov a jeho spisovateľského talentu, alebo skúseností a príhod, ktoré zažil počas svojich ciest. Počuť príbehy ľudí, ktorí utekajú pred vojnou či chudobou a často pri tom riskujú svoje životy, rovnako ako aj životy svojich najbližších, bolo skutočne mrazivé. Rovnako inšpiratívne bolo spoznať motiváciu pána Forróa vykonávať prácu, ktorá sa často zdá byť skôr poslaním. Vraví, že sa pre svoju prácu nerozhodol, že tá si ho jednoducho našla. Každou svojou reportážou či knihou chce priblížiť svojim čitateľom autentickú atmosféru z neľahkých miest, rovnako ako aj osudy ľudí a politický či historický kontext.
Nela Vandlíčková, I.F
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.