Predmetová komisia fyziky, matematiky a informatiky

Dôležité je, aby sme sa neprestali pýtať. Zvedavosť má svoj vlastný zmysel existencie. (Albert Einstein)

Členovia PK:

Mgr. Jana Kavecká

matematika, seminár z matematiky, vedúca PK

Ing. Peter Margetín

informatika, seminár z informatiky

Nada Popović

matematika vo francúzskom jazyku

Mgr. Marek Matuška

fyzika, seminár z fyziky

Luis Gil Guerra

matematika v španielskom jazyku, cvičenia z matematiky v španielskom jazyku

Renaud Roger Gérard Lemblé

fyzika, matematika vo francúzskom jazyku

Patricia Bados Romero

fyzika, matematika v španielskom jazyku

Charakteristika štúdia

Matematika

Cieľom vyučovania matematiky je rozvíjať zručnosti a podporovať kompetencie potrebné v živote, nech sa človek ocitne na akejkoľvek pozícii.

Chceme odbúrať stereotypný pohľad na túto vedu a  priblížiť študentom jej pestrú a rôznorodú tvár. Pri výučbe rešpektujeme všetky legislatívne normy platné v SR a zároveň vnášame špecifickosť a systém francúzskeho a španielskeho vzdelávacieho modelu so všetkými ich osobitosťami.

Chceme docieliť, aby študenti vnímali matematiku ako potrebný základ pre iné vedy a zároveň prostriedok na pochopenie  a vyriešenie mnohých problémov v bežnom živote. Našou snahou je odbúrať z vyučovacích hodín stres, priniesť radosť a atmosféru dobrej spolupráce navzájom.

Chceme vzbudiť u študentov záujem o dianie na hodinách, aby sa k nastoleným otázkam radi a dobrovoľne vracali aj mimo nich. Ponúkame rôzne súťaže a možnosti ako sa realizovať v rámci mimoškolských aktivít. V aktuálnom školskom roku participujeme na súťažiach Matematická olympiáda v slovenskom a španielskom jazyku, Matematický B-deň, Matematický náboj, Matematický klokan a Súťaž o najlepšiu fotografiu s matematickým motívom.

Sme radi, ak študenti kladú otázky a snažia sa vyriešiť akýkoľvek matematický problém a týmto spôsobom napredujú a rozvíjajú sa.

Sme hrdí, že máme študentov s vynikajúcimi výsledkami  aj v oblasti matematiky, ktorí sú víťazmi okresných a krajských kôl Matematickej olympiády v rôznych kategóriách a tiež aj víťazov Matematickej olympiády v španielskom jazyku, ktorá sa každoročne koná v rámci všetkých španielskych sekcií bilingválnych gymnázií v SR. Našim študentom sa podarilo už niekoľkokrát prebojovať sa medzi prvú desiatku najlepších tímov v Slovenskej republike na medzinárodnej tímovej súťaži Matematický B-deň a tiež sa podieľali na jej pokračovaní v anglickom jazyku v rámci súťaže IMMC.

Matematický B-deň

Matematický B-deň

Informatika

Medzi ciele predmetu informatika patrí budovanie informatickej kultúry a pozitívneho postoja k spracovaniu informácií, rozvíjanie logického a algoritmického myslenia, rozvíjanie kooperácie a komunikácie, rešpektovanie právnych a etických zásad používania informačných technológií a produktov a rozvoj zručností pri práci s rôznymi typmi softvérov.

Naši študenti sa pravidelne zapájajú do informatických súťaží a testovaní, pre našich študentov organizujeme exkurzie a vyhľadávame inšpiratívne  aktivity pre motiváciu ďalšieho štúdia informačných technológii.

Žiaci získajú vedomosti a praktické zručnosti z 5 okruhov, algoritmické riešenie problémov,  reprezentácie a nástroje, hardvér a softvér, komunikácia a spolupráca, informačná spoločnosť.

Na vyššej užívateľskej úrovni získajú teoretické vedomosti a praktické zručnosti práce s počítačom a spracovania informácií v kancelárskom balíku Office a ďalších aplikáciách v  multilicencii pre všetkých študentov našej školy zdarma microsoft365.com.

Podporujeme kreativitu, spracovanie multimediálneho obsahu a 3D modelovanie, elektronické publikovanie a venujeme sa aj bezpečnej komunikácii a spolupráci v počítačových sieťach.

Algoritmické myslenie je rozvíjané pomocou programovateľného minipočítača micro:bit s rozšírením o Smart kit vo vývojovom online editore MakeCode a kombináciou blokového programovania a základov v interpretovanom interaktívnom jazyku Python.

Pre žiakov so záujmom o štúdium nielen IT odborov na vysokej škole máme v ponuke voliteľný predmet seminár z informatiky kde žiaci získajú vedomosti a pokročilé zručnosti práce s počítačom, algoritmického myslenia a programovania.

Programovanie minipočítača micro:bit

ECDL, medzinárodný certifikát digitálnych zručností

Field trip do IT spoločnosti Eset

Fyzika 

Predmety zo skupiny Človek a príroda kompletizujú naše predstavy o fungovaní človeka v okolitom svete. Od detstva sa zvedavo zaujímame o vysvetlenie prírodných javov a zákonitostí, ako aj o fungovanie vedy a techniky. V rámci hodín fyziky sa snažíme o zachovanie či vytvorenie kladného postoja, záujmu ba až lásky k predmetu a samotnej prírode. Podporujeme snahu o pochopenie procesov, ktoré v nej prebiehajú. Myslíme si, že toto poznanie zabezpečí jednotlivcovi či spoločnosti kvalitnejší život. Práve technický výskum a pokrok sú zodpovedné za neustály posun ľudstva smerom vpred.

Vedieme študentov k praktickému riešeniu životných problémov pomocou kvalitatívnych úloh či laboratórnych prác. Poznanie prírody a vytváranie vzťahu k životnému prostrediu, k našej planéte, sú samozrejmosťou a základom rozvoja environmentálneho zmýšľania. Nezaobíde sa to bez medzipredmetových vzťahov s chémiou či biológiou, ale aj informatikou a matematikou, ktorá je spoločným jazykom prírodných vied.

Na hodinách fyziky na našej škole neuprednostňujeme hromadenie vedomostí, ale skôr rozvoj kľúčových životných kompetencií – kritické myslenie, čitateľskú a prírodovednú gramotnosť, zodpovednosť za vlastné učenie, schopnosť tímovej spolupráce i kreativitu. Študenti majú možnosť zažívať pestré aktivizujúce aktivity. Najviac nás teší, ak sa naši žiaci na hodinách cítia príjemne a z hodín si odnášajú prakticky využiteľné informácie, sú motivovaní využiť fyzikálne poznatky v bežnom živote.

Samozrejme, záujemcom o hlbšie štúdium fyziky pomôžeme s prípravou na maturitné i prijímacie skúšky. Umožňujú nám to voliteľné semináre, ale aj prírodovedné krúžky, konzultácie k odborným prácam, predmetovým súťažiam a sprievodné akcie – exkurzie, workshopy…

Špecialitou našej školy nie je len jej bilingválnosť a výuka fyziky v jazykoch sekcií, ale hlavne  jedinečný Prírodovedný deň či Prírodovedná olympiáda v jazyku sekcie. Počas Prírodovedného dňa si ku nám pozveme odborníkov, vedeckých pracovníkov alebo len zanietených popularizátorov vedy, aby nám svojím jazykom priblížili ich prácu, objekty ich záujmu, prepojenie medzi teóriou a praxou. Svojimi prednáškami a workshopmi umožnia niektorým žiakom vybrať si svoju cestu k hlbšiemu prírodovednému vzdelaniu.

Ukážka priestorov

.

Ukážka aktivít

Fyzika v Martine

Prírodovedný deň

Jedni si užívali zábavu v štôlni, zatiaľ čo tí druhí sa štverali do kopca.

Vo štvrtok 13.10. sme sa my tretiaci vybrali na exkurziu do Harmaneckej jaskyne a Štôlne Andrej.   Ako prví sa na toto dobrodružstvo vydali skoro ráno študenti španielskej sekcie v sprievode pána profesora Matušku a pani profesorky Hrúzovej. Francúzska sekcia vyrazila o čosi neskôr spolu s pani profesorkami Beňušovou a Palicovou. Jedni